Ortodonti Süreci

Ortodonti Süreci

Ortodonti Süreci ; Ortodonti, bir diş hekimliği branşıdır. Herkeste bulunan baş ve boyun bölgesinde görülen dişsel ve iskeletsel sorunların teşhisinde, bu sorunların düzeltilmesinde ve önlenmesinde kullanılan bir bölümdür.

Ortodontist olmak isteyen kişilerin 5 yıllık Diş Hekimliği Fakültelerinde eğitim gördükten sonra, üniversitelerde bulunan ortodonti departmanlarında 4 ile 6 yıl kadar uzmanlık eğitimi almaları gerekmektedir.

Ortodonti uzmanı, baş – boyun bölgelerinde görülen diş ve iskelet sorunlarını çözen ve tedavi eden doktordur. Ortodontist seçimi de hastalar için önemlidir. Bu nedenle seçilen Ortodontistin uzmanlık diplomasının olmasına ve İl Sağlık Müdürlüğünden verilen çalışma izni olmasına dikkat edilmelidir. Bu bağlamda, Türk Ortodonti Derneği’nin web sitesinde bulunduğunuz bölgeye en yakın olan Ortodontistlerin listesine ulaşabilirsiniz.

 Ortodonti Sorunlarının Birçok Nedeni Vardır

Bireylerde görülen kalıtsal düzensizlikler, iskelet yapısının bozulmasına ve diş eksikliklerine neden olmaktadır. Bu gibi sorunların erken yaşta fark edilmesi ve bir Ortodontiste muayene ettirilmesi gerekmektedir.

Doğum sırasında meydana gelen anormallikler, kişilerin iskelet yapısında gelişim geriliği yaşanmasına neden olur. Ayrıca dudak ve damak yarığı gibi durumlar da dişsel yapının bozulmasına neden olmaktadır.

Çocuklarda görülen parmak emme, kalem ısırma, biberon ve yalancı emzik kullanımları da dişsel yapıda sorunlara neden olmaktadır.

Süt dişlerinde yaşanan erken kayıplar ve süt dişlerinde görülen derin çürükler, dişlerde sürme sorununa neden olabilmektedir.

Bazı kişilerde görülen diş gıcırdatma alışkanlığı, ortodontik anlamda sorunlara neden olmaktadır.

 Ortodontik Problemler Nasıl Anlaşılır?

Özellikle küçük çocuklarda görülen ortodontik sorunlar, aileler tarafından dikkat edilerek anlaşılmalıdır. Çocuklarda görülen ağız açık uyuma ile ağız solunumu yapma, ortodontik problemlerin belirtisi olabilmektedir.

            Bebeklik yutkunması denilen dilin dışarı çıkarak yutkunulması ve emzik – biberon alışkanlıkları nedeni ile yanak ve dudaklarını ısıran çocukların ortodontik sorunları olabilmektedir.

 Dişlerini sıkan ya da sürekli gıcırdatan çocuklarda da ortodontik sorun için bir muayene yapılmalıdır.

Çocuklarda çene yapısının dengeli olmaması dikkat edilmesi gereken en önemli belirtilerdendir. Bu belirtiler anında çocuk ağzını tam olarak kapatamamaktadır. Ayrıca ortodontik sorun yaşayan çocukların çenelerinin sağ ya da sol tarafa kaydığı görülür. Ortodontik sorunların erken yaşlarda tedavi edilmesi çok önemlidir. Ortodontik tedavinin birçok avantajı ve faydası vardır. Bu nedenle ihmal edilmeden bir Ortodontiste gidilmesi ve muayene olunması gerekir.