Sağlık Turizmi

Uzman Ekib & Son Teknoloji

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant eksik dişlerin tedavisi için kemik içerisine yerleştirilen titanyum vidalardır. Bu vidalar kemikle kaynaşarak diş kökü gibi görev yaparlar.HANGİ DURUMLARDA İMPLANT YAPILIR?

Tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ya da tüm dişlerin eksikliğinde implant tedavisi yapılabilir. Diş eksiklikleri önceden sabit köprüler ya da takıp çıkarılan protezlerle tedavi edilirdi. İmplantlar sayesinde diğer dişlere zarar vermeden ve takıp çıkarılan bir proteze ihtyaç duymadan diş eksiklikleri giderilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

İmplant tedavisi iki aşamalı bir tedavidir. Öncelikle cerrahi operasyonla implant kemik içerisine yerleştirilir.  Daha sonrasında ise üzerine dişler hazırlanır ve tedavi tamamlanır. Genellikle implant yerleştirildikten sonra kemikle kaynaşması için 6-8 hafta beklenir. Fakat uygun vakalarda implant ve dişler aynı gün içinde yapılabilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ AĞRILI BİR TEDAVİ MİDİR?

Tedavide önemli olan iyi bir planlama yapmak ve işlemlerin konusunda uzman deneyimli hekimler tarafından uygulanmasıdır. Yapılan işlemler lokal anestezi altında yapılmaktadır ve işlem sırasında herhangi bir ağrı oluşmaz. İşlem sonrasında ise yapılan işlemin zorluğuna göre ilk gün hafif ağrı ve biraz şişlik olabilmektedir.  Ağrı kesici ve antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Diş Estetiği ve Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

LAMİNATE VENEER’LER

Laminate veneerler ince yaprak şeklinde olan porselen dişlerdir. Doğal dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Genellikle dişlerdeki estetiği bozan durumların düzeltilmesi için kullanılmaktadır.

HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?
Laminate veneerler dişlerde estetik düzenleme amacıyla kullanılmaktadır. Dişlerin rengini, şeklini, boyutunu değiştirmek amacıyla, diş aralarındaki boşlukların kapatılmasında, dişlerdeki kırıkların düzeltilmesinde, dişteki çapraşıklıkların düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

İŞLEM NASIL UYGULANIR?
Laminate venerlerde en önemli nokta tedaviye başlamadan önce dişlerin en son halini planlamaktır. Öncelikle hastalardan alınan fotolar, hastanın beklentisi ve ihtiyacı, yaşam tarzı değerlendirilerek diş formuna karar verilir. Hastadan alınan diş modeli üzerinde wax-up denilen işlemle mumdan dişler hazırlanır. Bu dişler hastanın dişleri üzerinde geçici malzeme kullanılarak denenir. Dişlerin son şekline karar verildikten sonra laminate veneerler hazırlanır.

İŞLEM DİŞLERE ÇOK ZARAR VERİR Mİ?
Bu işlemin uygulanması için dişlerin ön yüzeyinden hafif aşındırma yapılması gerekir. Bu aşındırma miktarı oldukça azdır. Bazı durumlarda hiç aşındırma yapılmasına gerek kalmadan da işlem uygulanmaktadır.

ZİRKONYUM DİŞ

Zirkonyum diş bilgisayarlı sistemlerde tasarlanan ve üretilen (CAD-CAM), beyaz renkli bir metaldir. Porselen diş kaplamaları için kullanılmaktadır. Beyaz renkli olması nedeniyle estetik bir malzemedir. Oldukça dayanıklı olması sayesinde de ağız içerisinde tüm dişlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

AVANTAJLARI NEDİR?
Beyaz renkli olmasından dolayı estetiktir. Dayanıklı bir materyaldir. Bazı metallerde olduğu gibi alerjik ya da toksik etkisi yoktur. Dişeti gibi ağız içerisindeki dokulara zarar vermez.

NASIL UYGULANIR?
Zirkonyum dişler kuron ya da köprü amacıyla kullanılmaktadır. Bu dişlerin uygulaması için dişlerin küçültülüp ölçü alınması gerekmektedir. Kesik dişlerin üzerine geçici bir diş hazırlanır. Alınan ölçüden elde edilen model taranır ve bilgisayar sistemine aktarılır. Burada tasarım yapılır. Yapılan tasarım yine bilgisayar sistemleri ile üretilir. Hazırlanan kuron ya da köprü denenir, herhangi bir problem yoksa dişler üzerine yapıştırılır.

DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma ya da bleaching denilen işlem dişlerin ana renginin birkaç ton açılması işlemidir.

NASIL UYGULANIR?
Öncelikle dişler üzerindeki diş taşları ve lekeler temizlenir. Dişin ilk rengi belirlenir. Daha sonra özel beyazlatıcı jeller diş üzerine yerleştirilir ve özel ışık kaynağı ya da lazer ile beyazlatma işlemi yapılır. Yaklaşık 45-60 dk içeriside istenilen beyazlatma elde edilir.

Başka bir yöntemde kişiye özel hazırlanan plaklar ile hastaların evde yaptığı uygulamadır. Plaklar içerisine yerleştirilen beyazlatma jelleri 4-6 saat kadar takılarak beyazlatma sağlanır. İstenilen beyazlatmanın elde edilebilmesi için genellikle 10-15 gün kadar işlem uygulanmaktadır.

İŞLEM DİŞLERE ZARAR VERİR Mİ?
Beyazlatma işlemi ile dişlerin üzerindeki mine tabakasında hafif bir pürüzlülük oluşur. Bu pürüzlülük ilk birkaç gün dişlerde hafif bir hassasiyete sebep olabilir. Fakat kısa bir süre sonra bu pürüzlülük tükürük içerisindeki mineraller sayesinde kendiliğinden düzelir. Beyazlatma dişler üzerinde kalıcı bir zarar oluşturmaz.

ESTETİK DOLGULAR/ BONDİNG

Estetik dolgular beyaz renkli komposit dolgulardır. Çeşitli yapıştırıcı materyaller sayesinde diş yüzeyine yapıştırılır. Tedavi ve estetik amaçlı kullanılmaktadır.

ESTETİK DOLDULAR HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?
Dişlerdeki çürüklerin tedavisinde, diş kırıklarının tedavisinde, diş aralarındaki boşlukların kapatılmasında, dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde, diş boylarının uzatılmasında kullanılmaktadır.

AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?
Bu dolguların avantajı estetik olmaları, tek seansta işlemin tamamlanması ve seramiklere göre daha ekonomik olmasıdır. Ayrıca dişte herhangi bir aşındırma yapmadan uygulanabilmesi sayesinde dişe zarar vermez.

Dezavantjları ise kolay aşınabilmeleri ve kırılabilmeleridir. Ayrıca zaman içerisinde rengi değişebilir.

BOTOKS

Latince adı Clostridium botulinum olan bakterinin salgıladığı toksinin, laboratuvar koşullarında üretilerek insan için tedavi edici hale getirilmiş şekline botoks diyoruz. Botoks ilk olarak 1973 de şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Daha sonra çeşitli kas hastalıkları için nörologlar ve göz doktorları tarafından kullanılan botoksun bu uygulamaları sırasında tespit edilen kozmetik faydaları sonucu estetik kullanımı başlamış ve son 20 yıldır kullanımı yaygınlaşmıştır.

HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?
Botoks tıpta tedavi amacıyla uygulandığı gibi günümüzde estetik amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Estetik amacıyla uygulanan botoks genelde alın, göz çevresi, kaşların arasında kullanılmaktadır.Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, dudak üzerleri, çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır. Diş hekimliğinde ise yaygın olarak bruksizm (diş sıkma ve gıcırdatma) tedavisinde ayrıca diş eti görünümü fazla (gummy smile) olan bireylerde kullanılmaktadır.

İŞLEM NASIL UYGULANIR?
Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. Uygulanacak bölgeye önce lokal anestezi kremi sürülmektedir. 20 dakika sonra uygulanacak alan temizlenerek ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda botoks enjekte ediliyor. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez.

Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. Botoksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen görülür.

KALICI BİR İŞLEM MİDİR?
Botoks kalıcı bir işlem değildir. Ortalama 4-6 ay sonra etkisi gider. İlk uygulamalarda 4 ayda bir, tekrar eden uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks uygulamaları son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Yüz kasları daha büyük olan bireylerde (örneğin erkeklerde) yüz kaslarını çok kullanan veya çok fazla mimik yapan bireylerde daha sık aralıklarla uygulamak gerekebilir.

BOTOKS YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Botoks enjeksiyonlarının yan etkisi yok denecek kadar az ve geçicidir. Hafif bir baş ağrısı, birkaç günde iyileşen ve makyajla kapatılabilen morarma olabilir. Hatalı uygulamaya bağlı olarak botoks, göz kapağına yakın bir noktaya doğru kayarsa, üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu, çok nadir olarak görülen bir yan etkidir.

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?