İltihaplı Diş Ağrısı Hakkında

İltihaplı Diş Ağrısı Hakkında

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş etlerinde iltihaplanma olması farklı nedenlerle görülen bir durumdur ve bunun tedavi edilmesi gerekir. Ağız içi bakteriler diğer bölgelerdeki sağlığı da etkiler.

Tedavi Ertelenmemeli

 Diş iltihabı sorunu ertelenmemesi gereken bir  durumdur. En kısa sürede diş hekimine başvurularak iltihap kurutucu uygulamalara geçilmelidir. Bunun nedeni  iltihaplı dişin tedavi edilmediği sürece başka dişleri de olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir.  İltihabın kontrol altına alınması sizin ağrı miktarınızı da azaltır. Ancak diş hekimine gidemeyecek durumdaysanız da acil önlem almak için bazı doğal yöntemleri aklınızda bulunudurabilirsiniz.

Bitkisel Olarak Alınacak Önlemler

Diş iltihabını gidermek için bitkisel çözümler  şu şekilde sıralanabilir:

Tuzlu suyla gargara yaparak giderebilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve dişiniz ağrıyınca bu karışımı gargara yapın. Tuz, iltihaplı yerin baskısını azaltacaktır. Ayrıca bu gargarayı hidrojen peroksit ile de  yapabilirsiniz. bu maddenin olduğu ağız gargaraları bölgedeki iltihabı alır ve diş ağrısını giderir.

Çay ağacı yağı kullanarak gargara yapmak işe yarayacaktır.  2-3 çay kaşığı çay ağacı yağını suyla karıştırın ve bunu iltihap geçene kadar tekrarlayacak biçimde gargara yapın.

Poşet çay iltihabı geçirmenin diğer  yoludur. Neresi ağrıyorsa bu bölüme kuru çay poşeti koyun ve bu şekilde soğumasını bekleyin. Ayrıca dondurma işlemi ile de iltihabı geçirebilirsiniz. Örneğin poşeti bardaktan çıkarıp 5 dakika buzluğa koyun ve daha sonra iltihaplı yere sürün.

Karanfil yağı  iltihap ve buna bağlı ağrıyı azaltan en etkili yöntemlerdendir. Karanfilde uyuşturucu bir etki vardır. bu nedenle ağrıyan dişin çevresine bunları yerleştirebilirsiniz.

İltihaplı Dişin Ağrı Yapmaması İçin Ne Yapmalı?

 İltihaplı dişin ağrı yapmaması için  şunlara dikkat etmek gerekir:
  • İçecekleri çok sıcak ya da çok soğukken içmemek gerekir.
  • iltihaplı dişinizle yemek çiğnememek gerekir.
  • Ağız içini bakterilerden uzaklaştırmak için düzenli fırçalama yapmak gerekir.
  • Ağız gargarası kullanın
  • Enfeksiyonu tetikleyen sigaradan uzak durun
  • Üzeri pütürlü ve tahriş yapan yiyecek içeceklerden uzak durun.
  • İltihaplı yere sıcak uygulamakdaha da üremesini sağlar. Bu nedenle soğuk daha uygundur.
  • İltihaptan kaynaklanan şişliğin gitmesi için soğuk kompres uygulayın.
 
Sıralanan önlemler geçici çözümler sunar ve bir yere kadar etkili olur. Diş iltihabı sorunu ancak diş hekimi ile çözülecektir. Yani kalıcı tedavi için mutlaka kısa süre içinde  bir hekime görünmek gerekir. Bitkisel yöntemler sınırlı süre içinde fayda sağlar. Ayrıca diş hekimi başvurunuz sonrasında ek tedavi olarak bitkilere yine kontrollü şekilde başvurabilirsiniz.  ayrıca bitkisel yağları haricen kullanmak dışında tüketmemek gerekir. Yani nasıl uygulanacağını bilmediğiniz bitkisel yağlarda kullanmamaya özen gösteriniz. Yine karışımları kullanmadan önce de ağız içinde olası riskleri dikkate almak gerekir.  Yara çıkmasına neden olabilir. Bu noktada yanlış müdahale olmaması açısından iltihaplı bölge üzerine alkol ya da aspirin uygulanmamalıdır. Ağrı baskılasa da tahribat nedeni olabilmektedir.

İltihaplı Diş  İle İlgili Önemli Bilgiler

İltihaplı dişin belirtileri ağrı, şişlik, ateş ve halsizlik şeklinde kendisini gösterebilir. İltihaplı alanın beslendiği yer diş köküdür ve bu alanda bakteri olduğu için iltihaplanma yapar.  Bir anlamda kökteki hastalıklı bölge dışarı çıkmaya çalışır ve basınç nedeniyle de ağrı nedeni olacaktır. Bu durum yaşam kalitesini epey düşüren ve bazen tahammül edilemeyen bir hal alabilir. Bazen bu iltihap önlenmediği zaman başka organlar için de tehdit oluşturabilir. Kalp, böbrek ilk etkilenen yerlerdendir. Bu yüzden en kısa sürede iltihaplanma çözülmelidir. Diğer organlara ulaşması durumunda tıbbi müdahale gerekebilecektir. Yani başka bölümlerin de enfeksiyon giderilmesi için tedavi edilmesi gereklidir.
Diş iltihaplarında günlük bakım, ağız içini genelde dezenfekte olarak tutmak kritik bir konudur. Her  gün düzenli bakım halinde iltihaplanma da azalır.  Ayrıca hamileler yeni anne olan kişiler de iltihaplanma halinde çok hızlı çözüm bulmalıdır. Bitkisel çözümlerden ziyade doktora başvurup işlem olması son derece önemlidir. Eğer çocuklarda iltihaplanma sorunu varsa yine bitkisel ürünlerden önce doktora gidilmelidir. Yanlış ve gelişigüzel şekilde kesinlikle işlem olmamalıdır. Bağışıklık kazanmayan kişilerde bitkisel özler risk barındırabilir. Eğer iltihaplanma sık şekilde görülürse beslenme alışkanlıkları da kontrol edilmelidir. Diş doktoruna gitmek her şekilde en iyi çözüm olacaktır.
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?