Diş Teli Hakkında

Diş Teli Hakkında

Diş Teli Nedir, Nasıl Takılır?

Diş teli hakkında bilinen yanlışlar sebebiyle birçok kişi bu tedaviyi yaptırma konusunda tereddütler yaşamakta, bazıları vazgeçebilmektedir.
Diş teli tedavisi hakkında sağlıklı bilgilere sahip olmak lazım. Diş teli tedavisine başlamadan önce dişlerin tedavi öncesi son durumu kayıt altına alınmalıdır. İlerleyen dönemde tedavi yöntemlerine karar verme, analizleri değerlendirebilmek için bu kayıtlardan faydalanılır. Diş teli takıldıktan sonuç alınana kadar geçen süre uzun olduğu için zamanla dişlerinizin eski görünüşü unutulmaya başlar. Artık gelişen teknoloji ile beraber dijital çekimler yapılarak kolayca kayıt altına alınabilmektedir. Kliniğimiz tarafından tedavi öncesinde dişlerinizin 30’a yakın fotoğrafı çekilerek üç boyuta aktarılır ve ağız yapınız, dişleriniz, yüz hatlarınızı hareket halinde birkaç dakikalık video çekimleri yapılır. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra diş tellerinin takılması aşamasına geçilir. Diş teli tedavisine başlamadan mutlaka dişler güzelce kurulanmalıdır.

Diş Teli Takılması Ne Kadar Sürer?

Diş teli taktırma işleminin ne kadar süreceği tamamen tedaviyi yaptırdığınız doktorla ilgilidir, o yüzden kişiye göre farklılıklar gösterir. Kliniğimizin uzman doktorları tarafından bu işlem yaklaşık 20 dakikada tamamlanmaktadır. Diş telinin takılma işlemi gerçekleştirilirken, iki çeneye birden aynı anda takılabilir fakat bu alışma dönemini oldukça zorlaştırır. Kliniğimiz bu sebeple diş teli takılma işlemini önce üst çeneye sonra alt çeneye olmak üzere 2 defada yapılır. Bu tedavi sürecini değiştirmez ve zaman kaybına kesinlikle yol açmaz.

Diş Teli Takılırken Acır mı?

Diş teli takılma süreci, sanılan aksine tamamen acısız ve ağrısız bir işlemdir. Diş teli tedavisi olmak için müşteriler genelde gergin ve stresli olurlar fakat işlemin kolaylığı sonrasında şaşkınlığa düştükleri bile görülür. Diş teli taktırma konusunda görüntü, alışma dönemi, hissiyatı gibi konularda kaygılarınız olabilir fakat, ağrı veya sızı durumu bunlardan biri değildir.

Diş Telinin Takılması Dişlere Zarar Verir mi?

Diş teli tedavisi ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de, diş telinin takılması ve çıkarılması sonrasında dişleriniz bir hasar oluşup olmadığıdır. Tedavinizi doğru yerlerde, doğru malzeme ve doğru işlemler sırası ile yaptırırsanız, hiçbir sorun yaşanmaz. Diş teli çıkarıldıktan sonra sanki hiçbir işlem yapılmamış hissiyatı verir. Diş teli takıldıktan sonra, diş telini tedavisi süresince, nelere dikkat etmeniz, neler yapmanız gerektiği detaylıca anlatılacaktır ve bunlara uymanız çok önemlidir. Tedavi süresince dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya devam etmelisiniz. Diş fırçalama alışkanlığı yeterli ve iyi olmayan kullanıcılarda, diş telleri etrafında çürükler oluştuğu görülebilir.

Diş Teli Nasıl Çıkarılır?

Diş teli tedavisi için öngörülen süre bittiğinde, diş telleri çıkartılmalıdır. Diş tellerini çıkarmak için kullanılan malzemeler özeldir ve bu malzemeler sayesinde diş telleri rahatlıkla ve çok kısa sürede çıkarılmaktadır. Üst ve alt çenenizde ki diş tellerinin tamamının çıkartılması ancak 1 dakika sürmektedir. Diş tellerinin çıkarılmasından sonra dişler üzerinde kalmış olabilecek artık yapışkanlar, çok dikkatli temizlenmelidir. Bu aşamada kullanılan malzemelerin kaliteli olması çok önemlidir, çünkü aksi halde dişleriniz zarar görebilir.

Dış Teli Çıkarılırken Acır mı?

Diş teli çıkarılması işlemleri özel aletler ile çok kolay ve pratik şekilde gerçekleştiği hiçbir acı veya ağrı hissedilmez. Dişler üzerinde kalan yapışkanların temizlenmesi işlemi de sizin fark etmeyeceğiniz kadar rahat geçer. Diş sağlığınıza tedavi süresince dikkat etmezseniz, oluşan diş taşlarını temizlemek biraz acıya yol açabilir.

Diş Telinin Çıkarılması Ne Kadar Sürer?

Diş teli çıkarılması göz açıp kapayıncaya kadar denilebilecek kolay sürede çıkartılır, genelde 1 dakikayı geçmez. Diş telleriniz çıkarıldıktan sonra yapılması gereken yapışkan artanları temizliği 15 dakika civarında sürer. Yani iki işlemin toplamı 20 dakikayı geçmeyecektir.