Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir? Diş teli çeşitleri eskisi gibi tek tip değil, çeşit çeşittir. En yaygın kullanılan ve aşina olunan metal braketlerdir. Ancak porselen ve linguel braketler de mevcuttur. Bu çeşitlere geçmeden önce braketi tanımlamak gerekirse, diş telini dişe sabitleyen parçadır.

Metal Braketler

Ortodonti tedavisinde en eski ve en etkili olan en çok kullanılan ve en dayanıklı olan diş telidir. Dişin iç ya da diş tarafına yerleştirilmesi mümkündür. Ancak genelde dış tarafa yerleştirilir. Estetik olarak en belirgini olduğu söylenebilir ancak toplumun en alışkın olduğu da bu braketlerdir.

Porselen Braketler

Metal diş tellerine nazaran daha az görünü porselen braketler, genelde daha büyük yaş grubundakiler tarafından tercih edilir. Tamamen görünmez değildir. Ortadan geçen tel görünürken dişlere sabitlene kısımlar şeffaftır. Estetik olarak daha iyi görünürler ancak bakımına özen göstermek gerekir. Daha hassastırlar. Ayrıca kaliteli olmayanları sararabilir.

Linguel Braketler

Bu yöntem de yetişkin hastalar tarafından tercih edilir. Çünkü tel dişin dış katmanına değil iç kısmına takılır. Yani dilin olduğu taraftadır. Dışarıdan bakıldığı zaman dişte tel olduğu hiç belli olmamaktadır. Bu yüzden oldukça sık tercih edilir. İç kısımdaki teller zaten görünmediği için metaliktir. İçten diş teli taktırmak olarak bilinir.

Şeffaf Plaklar

Bu yöntem telsiz ortodonti yöntemidir. Dişlere tel takılmamaktadır. Bunun yerine diş kalıplarına uygun olan şeffaf plaklar kullanılır. Bu şeffaf plaklar dikkatli bakılmadığı zaman hiç belli değildir. Hafif parlamaları halinde fark edilirler. Takıp çıkartmak ve temizlemek oldukça kolaydır. beslenme halinde plaklar çıkarılır ve bunun dışında sürekli kullanılır.
Dişin ilk kalıbına göre ve dişin alması istenilen son haline göre bilgisayar yardımıyla hazırlanan bir seri plak hastaya verilir. İki haftada bir plakları değiştirerek kullanmak gerekir. Her değişen plak ile dişin son haline yaklaşılır. Son plağın kullanımına gelindiğinde tedavi sona eriyor demektir. Klasik diş teli tedavisine göre oldukça kolay ve avantajlı bir sistemdir. Ancak düzenli kullanım tedavi için şarttır. Diş teline göre süreç biraz daha uzun olabilir.
Daha fazla bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz

Dr. Burak Büyüktürk

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?