Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? En dayanılmaz ağrılar denilince akla ilk gelenlerden biri muhakkak ki diş ağrısı olur. Diş ağrısının pek çok çeşidi vardır. Bunlar arasında yirmilik diş ağrısı, çürük diş ağrısı, diş eti ağrısı ya da dişte sızlama gibi çeşitler sayılabilir. Aslında diş ağrısı için yapılacak en etkili şey ağrının kaynağını bularak, buna göre tedavi uygulamaktır. Ancak tedavi olana kadar bu ağrıyı hafifletmek için bazı geçici yöntemler uygulanabilir.

Diş Ağrısını Azaltan Yöntemler

Diş ağrısını hafifletmek için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz. Diş hekimize gidene kadar şu tavsiyeler ağrınızı hafifletecektir:
  • Dişleri fırçalamak ya da diş ipiyle temizlemek diş aralarında ya da içindeki artıkları uzaklaştıracağı için ağrıyı hafifletir.
  • Sirkeli su ya da tuzlu su ile yapılacak olan gargara uyuşukluk hissi vereceği için ağrıyı azaltacaktır.
  • Diş hekiminize danışarak ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
  • Ağrıyan dişe kolonya, aspirin ya da alkol koymak yerine karanfil koymak gerekir. Kuru karanfil ya da karanfil yağı enfeksiyon tedavisinde etkilidir. Ağrıyan bölgeye koyulursa hem uyuşukluk hissi verir, ağrıyı azaltır. Hem de bakterilerle savaşır.
  • Ağrıyan dişin olduğu bölgeye dışardan buz uygulanabilir. Uyuşukluk hissi oluşturur, ağrıyı azaltır.
  • Gece oluşan diş ağrılarında yatmak ağrıyı arttırır. Bunun yerine yastığınızı daha dik şekilde kullanmalısınız.
  • En kötü ihtimali düşünürsek; oruçlu iken diş ağrısı oluşursa yapacağınız en iyi şey soğuk kompres uygulamaktır.

Diş Ağrısından Kurtulmak

Diş ağrıları genellikle oluşan belirli bir sorundan kaynaklanır. Ağrıyı tetikleyen de ters giden bu durumdur. Bu yüzden mutlaka diş ağrısının sebebi bulunarak tedavi edilmesi gerekir. Ancak bazen diş ağrılarına gece yakalanıldığı gibi bazen de hafta sonu yakalanılabilir. Bu durumlarda ağrıdan geçici de olsa kurtulmak hastayı rahatlatacaktır. Diş ağrısı nasıl geçer derseniz, sorunlu dişin tedavisi edilmesi gerekir. Aksi takdirde ağrı geçti zannetseniz daha yine tetikleyecektir. Bu da hastanın aynı sorun yüzünden pek çok ağrı çekmesi anlamına gelir. Bu yüzden diş tedavisi şarttır.

Dr. Burak Büyüktürk