Diş estetiğinde yeni trend; Ortodonti

Diş estetiğinde yeni trend; Ortodonti

Kendi dişlerinizden gelen güzel gülüş; Ortodonti

Günümüzde artık doğala dönüş önemli… Yapaylıktan uzak el değmemiş gibi küçük dokunuşlar daha çok tercih ediliyor. Estetik uygulamalarda doğala dönüş revaçta. Bu nedenle kendi dişleriyle güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenler telsiz diş tedavisini tercih ediyor. Önceden diş tellerinden rahatsız olunuyordu. Gelişen teknolojiyle beraber diş telleri artık kötü görünüme neden olmuyor. Çapraşık dişlerin ve çene yapısının düzelmesiyle estetik bir gülüşe sahip olmak artık çok kolay. Günümüzde insanlar estetik ve güzel görünüme kendi dişleri ile kavuşmak istiyorlar. Bu nedenle diş estetiğinde yeni trend; ortodonti. Dr. Burak Büyüktürk, bu tedaviyi ve merak edilenleri anlatıyor.

Telsiz diş tedavisi sadece çocuklara uygulanmaz

Dişlerde ve yüzde yer alan düzensizliklerin tedavisinde telsiz diş tedavisinden faydalanılmaktadır. Bu sorun telsiz diş tedavisi ile giderilebilmektedir. Çene, diş ve yüz bölgesinde oluşan ya da oluşacak bozuklukların önlenmesi için bu tedavi uygulanmaktadır.

Ortodonti

Yetişkinlere uygulanan ortodonti tedavi ile çocuklara uygulanan tedavi arasında fazla bir fark bulunmamaktadır. Tedavi süresi çocuklara göre biraz daha uzun olabilmektedir. Bu da yetişkinlerde estetik kaygıların görünmesine yol açar. Bunun nedeni tedavide kullanılan tellerin metal görünümüdür. Teknolojinin gelişmesi ve kullanılan materyallerin artması ile bu problem ortadan kalkıyor. Metal teller yerine porselen, safir teller hatta teller olmadan şeffaf plakalarla (invisalign ecligner) tedavi yapılabilmektedir. Telsiz diş tedavisi; gülme estetiğinden memnun olmayan kişilerde kendi dişleriyle elde edilebilecek en güzel ve en doğal tedavi yöntemidir.

Telsiz diş tedavisi

Günümüzde 30-40’lı yaşlarındaki kadınlar ve erkekler, çocukluk çağlarında diş telleri ile dolaşmak istemedikleri için ortodontik tedavilerini yarıda bırakmış olabilirler ve bu nedenle pişmanlık duyabilmektedirler. Bu sorun telsiz diş tedavisi ile mümkün.
 Dr. Burak Büyüktürk, gelişen teknoloji ile telsiz diş tedavisinin önceki gibi zor olmadığını anlatıyor. 3 boyutlu yazıcılar sayesinde şeffaf plak (İnvisalign)tedavisiyle, herhangi bir diş teli kullanılmadan bu tedavinin yapılabileceğini belirtiyor. Böylece büyük küçük her yaştan kişiye diş yapısı müsait olduğu takdirde “dişlerimde teller kötü bir görüntü oluşturur mu?” endişesi olmadan dişler inci gibi diziliyor.
Dr Burak Büyüktürk; “Invisalign plakları dişlerin etrafını saran, şeffaf termoplastik bir maddeden üretiliyor. Bu nedenle çok rahat kullanılıyor ve kişinin ortodontik tedavi gördüğü kimse tarafından anlaşılmıyor” diye belirtiyor.
Eskiden uygulanan diş telleri gri (metalik) olmasından dolayı, bireylerde estetik kaygılar oldukça yüksekti. Bu yüzden o zaman uygulanan diş telleri kötü görünüme neden olabiliyordu. Fakat özellikle günümüzde uygulanan Telsiz diş tedavisi ile dişler güzel bir görünüme kavuşmakta bunun yanı sıra tedavi gören hastalar da özgüvenlerini de yitirmemiş olmaktadır.

Ortodonti plaklarının kullanımı rahatsızlık verir mi?

Tedavide kullanılan plaklar ağrıya neden olmamaktadır. Yemek yerken plaklar çıkartılabilir ve herhangi bir kısıtlama olmadan istenilen yiyecekler tüketilebilir. Klasik diş teli tedavisinde, özellikle erik ve patlamış mısır sevenler bu yiyeceklerden mahrum kalabiliyordu.
Invisalign tedavisinde, plaklar takılıp çıkarılabildiği için, ağız hijyeni daha rahat ve kolay sağlanabilmektedir. Dişlerin üzerinde diş telleri gibi girinti ve çıkıntılar olmadığından yiyecek artıkları fazlalaşmamaktadır. Invisalign tedavisi normal diş tellerine göre daha avantajlıdır. Bunlar;
  • Gözle fark edilmez,
  • Rahat kullanılır,
  • Kolay temizlenir,
  • İstenilen her yiyecek rahat yenir.
Tüm bu kolaylıkların dışında bu tedavide dikkat edilmesi gereken unsurlarda bulunmaktadır. Dişler kuvvet uygulama prensibi ile hareket etmekte ve istenilen konuma getirilmektedir. Bu kuvvet devamlı olmalıdır. Böylece invisalign plaklarının, günde ortalama 20-22 saat takılması gerekmektedir.

Telsiz diş tedavisi herkese uygulanabilir mi?

Invisalign tedavisi hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilmektedir. Fakat bu tedavi için çocukların 11-12 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Eğer dişlerde fazla çapraşıklık durumu söz konusuysa ve diş çekimi yapılacaksa invisalign tedavisinin tercih edilmemesi daha doğru olacaktır. Bu nedenle, çocuğun ya da yetişkinin invisalign tedavisi için uygun olup olmadığını anlamak için, mutlaka bir uzmanına muayene olması gerekmektedir.

Plaklar nasıl hazırlanır?

Invisalign plakları tamamen “kişiye özel” hazırlanmaktadır. Bu tedaviye başlamak için kişinin alt ve üst çenesinin ölçüsünün alınması yeterlidir. Fakat ölçü alınmadan önce ağızda bulunan tüm çürüklerin tedavisinin yapılmış olması gerekmektedir. Alınan ölçüler laboratuvarlarda 3 boyutlu olarak taranmaktadır. Dişlerin hareket etme senkronizasyonları gibi işlemler bilgisayar yardımı ile gerçekleşmektedir. Dişlerin tedavisinin başından sonuna kadar yapılacak hareketlerin simülasyonu ortaya çıkar ve bu aşamadan sonra plakların üretimine geçilir. Tedavi süresinde, kişinin 1 aylık periyodlarla diş hekimine kontrole gitmesi gerekmektedir. Her ay, hastaya 2’şer plak verilir ve tedavi boyunca bu plaklar 15 günde bir değiştirilmelidir.
Temizliği nasıl yapılır?
Invisalign plaklarının bakımı pratiktir. Sıcak su kullanılmamalı ve plaklar diş fırçası ile dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.  Plaklar incedir ve kırılabilir bu nedenle elde oynanmamalıdır. Yemeklerden sonra plakları tekrar takmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalı ve temizlenmelidir.