Çocuklar İçin Koruyucu Diş Hekimliği

Çocuklar İçin Koruyucu Diş Hekimliği

1-Çocuklarda koruyucu diş hekimliği olarak hangi uygulamalar yapılabilmektedir?

Koruyucu diş hekimliğine bizler oluşabilecek problemleri erken zamanda tespit edip bunlara önlemler alıyoruz. Bu nedenle kontrolleri sürekli ve düzenli olarak yapıyor ve gerekli durumlardan müdahale ediyoruz. Sorunsuz diş ve çene yapısına sahip çocuklar daha mutlu, sağlıklı ve özgüvenli olur.

Koruyucu diş hekimliğindeki uygulamalar:

 • Diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığının kazandırılması,
 • Ebeveynlerin bilgilendirilmesi,
 • Çürük risk tayini,
 • Dengeli ve çürük yapıcı olmayan beslenme alışkanlığının kazandırılması,
 • Flor uygulamaları,
 • Kalsiyum fosfat uygulamaları,
 • Fissür örtücü uygulamaları,
 • Ağız alışkanlıklarının (parmak veya emzik emme, tırnak yeme vb. alışkanlıklar) engellenmesi,
 • Cerrahi olmayan diş eti tedavileri,
 • Spor yaralanmalarından korunmak için ağız koruyucu uygulamaları,
 • Koruyucu ve durdurucu ortodontik tedaviler,
 • Diş sürmesinin takip edilmesi.
Koruyucu diş hekimliği uygulamalarına ağızda ilk dişin sürülmesi ile başlanır. Çocuğun ilk dişi ağızda göründüğü zaman diş hekimine kontrole gidilmelidir. Diş hekimi çocuğu muayene ettikten sonra, ona özel bir program düzenleyecek ve bu konuda ebeveynlerinde çocuklarına yardımcı olmasını isteyecektir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma, dengeli beslenmeyi içeren bu programın düzenli uygulanması sayesinde ebeveynler, çocuklarına hayatları boyu sürecek sağlıklı alışkanlıkların kazandırılmasında kilit görevi göreceklerdir.

2- Bu uygulamalar kaç yaşından itibaren yapılabiliyor? Herhangi bir yan etki vs görülme ihtimali var mı?
3- Alerjik bünyeli çocuklara da uygulanabiliyor mu?
4- Diş tedavilerinde çocuklara yapılan yeni uygulamalar var mı? (tedavi ya da koruyucu hekimlik anlamında)
5- Renkli dolgular hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Küçük çocukların diş doktoru korkusu diş tedavilerinde bazen zorluk yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu çocukların diş tedavilerini daha keyifli hale getirmek ve onları bu tedavi için motive etmek amacıyla biz diş hekimleri çocuklara renkli dolgular yapıyoruz. Bu dolgu malzemeleri diş rengindeki dolgular (kompozit rengi) ile aynı maddeden üretilmiştir. Beyazdan pembeye, yeşilden maviye kadar kız ve erkek çocukların tercih edebileceği değişik renk seçeneklerine sahiptir. Çocuk hastanın eline farklı renklerin bulunduğu renk paletini vererek dolgu rengini seçmesini istiyoruz. Böylece çocuklar daha ilgili bir şekilde tedaviyi dinlemeye ve uyum sağlamaya başlıyorlar. Çocuklar genellikle tedavinin biteceği anı sabırsızlıkla bekliyor ve renkli dolgularını görmek istiyorlar.

Bu dolguların herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Diğer diş dolguları gibi güvenle kullanılabilmektedir. Unutulmaması gereken diğer önemli bir konu ise süt dişlerine uygulanabiliyor olmasıdır. Süt dişleri geçici dişler oldukları için dişlere yapılacak bu renkli dolgular ileride değiştirilmek istenebilir. Renkli dolgu tedavisi sonrasında çocuklar dişlerine daha fazla özen gösteriyorlar. Dişlerine uygulanan renkli dolguları sık sık seyrediyorlar. Çocuklara dişlerini fırçalarlarsa bu renklerin daha parlak ve kalıcı olacağını söylüyoruz ve onları ağız hijyeninin korunması için motive etmiş oluyoruz.

6- Ailelere çocuklarının diş sağlığını korumaları konusunda hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Çocukların diş kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. 6-8 ayda ilk süt dişleri sürmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesi ile birlikte temizlik işlemi de yapılmaya başlanmaktadır. Anormal bir durum olmadığı takdirde diş hekimi muayenesi 2 yaşına kadar düzenli olarak yapılmalıdır.
Çocukların diş hekimlerinden korkmalarında en büyük etken anne ve babanın hekim hakkındaki konuşmaları, korkuları ve kötü hatıralarıdır. Bu nedenle anne babaya bu süreçte önemli görevler düşmektedir. Diş tedavisinin gerekli olduğu ilerleyen zamanlarda daha sağlıklı olunması için düzenli tedavi ve kontrollerin yapılması gerektiği söylenmelidir.
Aileler çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalıdır. Çocuklarıyla beraber diş fırçalama işlemini eğlenceli bir hale getirmeli ve yararından bahsetmelidir.
7-  Sizin eklemek istedikleriniz…
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?