Çocuklarda Çürük Süt Dişi

Çocuklarda Çürük Süt Dişi

Çocuklarda Çürük Süt Dişine Dikkat

Zamanında tedavi edilmeyen çürük süt dişleri konuşma bozukluğu, uykusuzluğa, huzursuzluğa yol açabilmektedir.
Çocukluk döneminde çıkan süt dişlerinde meydana gelen çürükler bazen, nasıl olsa düşecek algısıyla bazen ihmal edilir. Fakat bu dönemde meydana gelen çürükler birçok farklı sorunun sebebi olabilir. Çürük süt dişleri için zamanında tedavi ettirilmesinin önemine dair açıklamalar birçok doktor tarafından yapılmaktadır. Diş ve çene hastalıkları uzmanları, zamanında tedavi edilmeyen süt dişlerinin, çene yapısında, diğer dişlerde bozukluklara yol açabildiği gibi, çocukların rahat çiğnemesine de engel olacağı için, gelişim bozukluklarına da sebebiyet verebileceğine dikkat çekiyor. Süt dişi çürükleri için tedavinin önemine vurgu yapan oktdorlar ayrıca, erken süt dişi kayıplarının kalıcı dişlerin çarpıklaşmasına sebep olabileceğini de belirtiyor.

Süt Dişinin Geç Çıkmasının Nedenleri

Süt dişinin geç çıkmasının birçok farklı sebebi olabilir. Özellikle D vitamini eksikliği, kalıtsal, annenin hamilelik döneminde geçirdiği rahatsızlıklar ya da erken doğum neden olabilir. Dişin çıkacağı bölgede oluşan sürme kistler veya gebelik döneminde yapılan ultrason ve röntgenler çekimleri de, süt dişlerinin geç çıkmasına sebep olabilir.

Süt Dişi Çürüklerini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Bebeklik döneminden başlayarak ağız ve diş sağlığına dikkat edilmelidir. Bebeğinizin şekerli biberonlar emmemesini sağlamalısınız. Bebeklerin diş etlerini ve dişlerini daha erken dönemlerde gazlı bezle, ilerleyen dönemde yumuşak diş fırçaları ile temizlemek süt dişi çürükleri için önemlidir. Şekerli ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak tutmaya, daha sağlıklı, yoğurt, meyve gibi ürünler ile besleyin.
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?