2018’de yeni güzel dişlere kavuşmak zor değil

2018’de yeni güzel dişlere kavuşmak zor değil

2018’de yeni güzel dişlere kavuşmak zor değil…Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Burak Büyüktürk, bembeyaz gülüşler için yapılan uygulamalar hakkında bilgi veriyor.

Dişlerdeki renk değişimine elveda…

Gülüş estetiğini bozan önemli faktörlerden biri renk bozukluğu diğeri ise çapraşık dişlerdir. Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Burak Büyüktürk; “ Günümüz diş hekimliğinde gelişen teknoloji ile her iki sorunu da 5 gün gibi kısa bir sürede yapılan diş beyazlatma ve lamina (yaprak porselen) uygulamalarıyla çözümlemek ve bembeyaz düzgün dişlerle harika bir gülüşe sahip olmak mümkün” dedi.

Dişlerdeki renk bozuklukları ve diş yüzeyindeki lekeler gülümsemede en çok dikkat çeken sorunlar olarak kendini gösteriyor. Lazer uygulamalar sayesinde bu renk bozukluları gideriliyor ve 5 gün gibi kısa bir sürede bembeyaz dişlere sahip olunuyor. Beyazlatma, dişlerin beyazlama derecesi başlangıç renklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Kişiden kişiye değişen bur durum ilk seansta belirlenerek hastaya söyleniyor. Özel beyazlatma solüsyonları ve özel ışık cihazı ile beyazlatma işlemi yaklaşık 45 dk-1 saat sürmektedir. 1-2 seansta dişler, 2-5 tona kadar beyazlatılabiliyor. Beyazlatılma işlemi diş hekimi kontrolünde yapıldığı zaman bu işlem dişlere ve diş etlerine hiçbir zarar vermez.

Yaprak porselen ile doğal diş görünümü

Porselen laminalar diş yüzeyinde problem yaşayan herkes için uygundur. Gençlerde de uygulanabilen bu tedavi yöntemi diş yüzeyinde meydana gelmiş ve kişiye rahatsızlık veren her türlü problemin çözümünü sağlayacaktır. Ayrık ve kırık dişlerde buna dahildir. Kısacası lamine porselen yalnızca sararmış dişler için değil birçok problem için öncü niteliğinde olan bir tedavi yöntemidir. Diş çapraşıklıkları, dişler arasındaki boşluklar, farklı renk tonlarındaki dişler, özellikle ön bölgedeki dolgularının renklenmesinden şikayet eden hastalarda dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan, çok ince porselen yaprakçıklar ile dişler estetik bir görünüme kavuşabilir. Yaprak porselen sayesinde 3-5 günde düzgün dişlere ve böylece istenilen mükemmel gülüşe sahip olunabilmektedir. Yaprak porselen uygulamalarında dişin bütünlüğü hiç bozulmaz ve genellikle dişler üzerinde 0,3 mm kadar bir pürüzlendirme işlemi yapılır, kesim işlemi yapılmadan uygulanmaktadır. Çok ince olmaları ve metal yapı içermemeleri sayesinde tamamen doğal diş gibi görünürler.

Gülüş tasarımı

Günümüzün en çok kullanılan tekniği gülüş tasarımı, diş hekimliğinde bilimsel prensipler ve sanatın birleşmesidir. Kişinin karakteri, yaşam tarzı ve isteklerine uygun bir şekilde sağlıklı gülüş planlanmaktadır. Gülüş tasarımı istenilen gülüşü belirlemek üzere diş, diş eti, dudak, yüz şekli gibi birçok faktörü değerlendirerek eksiklikleri belirlemeyi, işlemlere başlamadan önce elde edilmesi istenen sonucu görmeyi amaçlar. Bu uygulamada birkaç yöntem bulunmaktadır.
Dijital gülüş tasarımı: Software programı ile fotoğraflar üzerinde diş formunun, renginin, boyutunun belirlenmesini ve sonucun görülmesini sağlar.
 Mock up: Hastadan alınan diş modelleri üzerinde diş tasarımının yapılması (wax-up) ve bu tasarımın geçici diş malzemeleri ile dişler üzerinde uygulanması işlemidir. Bu yöntemde 3 boyutlu olarak ağız içinde görülmüş olur ve bunlar üzerinde istenilen değişiklikler yapılarak işleme başlamadan önce final dişlere karar verilir.

Yazar : Dr. Burak Büyüktürk