Pedodonti

Pedodonti çocuk diş hekimliği uygulamalarını içerir.

Bebeklik döneminden itibaren dişlerin gelişimi, ailelerin diş bakımı eğitimi, süt dişlerine uygulanan tedaviler, daimi dişlerin takibi, daimi dişlerin tedavileri, fissür örtülmesi ve topikal florid uygulaması gibi koruyucu işlemler uygulanmaktadır.

Koruyucu Uygulamalar (Flor uygulaması-Fissür Örtücüler)

Flor Uygulaması diş minesini zararlı asitlere karşı korumak, çürük oluşumunu engellemek ve başlangıç seviyesindeki çürükleri durdurmak için alınabilecek en etkili ve basit önlemdir. Çocuklarda süt dişlerinin tamamlanmasından sonra yapılan flor uygulamaları ile bakteriler tarafından oluşturulan asitlere karşı dişin direnci arttırılmaktadır. Çocuğun ağız içi durumu, hijyen ve beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak 4-6 ayda bir flor uygulaması yapılabilmektedir.

Fissür Örtücüler

Fissür Örtücüler, azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan “fissür” adı verilen oluk ve girintiler en sık çürük oluşan bölgelerdir. Bu bölgelerde çürük görülmesinin nedeni fissürlerin dar ve derin olması nedeniyle diş fırçası kılının bu bölgeleri yeterli oranda temizleyememesidir. Bu koruyucu uygulamada “fissür örtücü” adı verilen beyaz renkli bir akışkan dolgu maddesi ile  oluklar doldurulur.Böylece besin artıkları bu bölgelere girememiş ve çürüğe elverişli bölgeler ortadan kaldırılmış olur.

Yer Tutucular

Yer Tutucular, süt dişlerinin çürük, travma veya diğer nedenlerle kaybedilmesi durumunda bu dişlerin yerlerinin korunması için yer tutucu yapılmaktadır. Yer tutucular diğer dişlerin çekim boşluğuna kaymasını önleyerek alttan gelecek olan daimi dişin yerinin korunmasını ve ilerde oluşabilecek çapraşıklıkları için önemli bir önlemdir. Ayrıca yer tutucular çocukta diş kaybı nedeniyle oluşabilecek olumsuz (psikolojik) etkiyi ortadan kaldırır. Yer tutucular hastanın ağız içi durumuna göre sabit veya hareketli olabilmektedir.

Renkli Dolgular

Renkli Dolgular, çocuk hastalarımızda çocuğun tedaviye uyumunu  arttırmak amacıyla çeşitli firmalar tarafından renkli dolgular üretilmiştir. Bu dolgular sayesinde çocuk tedaviye uyum sağlamakta ve daha istekli olabilmektedir. Bu dolguların diğer beyaz dolgulardan renk dışında hiç bir farkı yoktur ve sağlık açısından bir zararı bulunmamaktadır. Bir çok hastamıza renk skalasından seçtiği renkte dolguyu yapabilmekteyiz.

BUY NOW