Yirmilik Gömülü Diş Çekimi

Yirmilik Gömülü Diş Çekimi

Yirmilik Gömülü Diş Çekimi ; 17-25 yaş aralığında çıkan üçüncü azı dişleri olan yirmilik dişler, genellikle tam olarak çıkamamaktadır. Tem ve sağlam olarak çıkabilen dişler açısından sorun yoktur ve kullanılabilir. ancak damağı yararak çıkmayan, diğer dişlere baskı uygulayan, yamuk çıktığı için bir kısmı içeride kalan dişlerin çekilmesi gerekir. Bu dişlerin çekilmesi ise çene cerrahisi tarafından yapılmaktadır.

Yirmilik Dişler Ne Zaman Çekilmeli?

Yirmi yaş dişleri bazı durumlarda mutlaka çekilmelidir. Şu durumlarda doktora danışın:
Diş çıkarken yuvada çürük oluştuğu için diş çürüyebilir. Bu durum enfeksiyon ve apseye neden olduğu gibi, diğer dişlere de bulaşabilir. Bu yüzden yirmilik dişi çekmek gerekir.
Dişlerdeki çürükler dişeti apsesi oluşumuna neden olabilir. Bu durum enfeksiyonlara sebep olur. Bu yüzden çekilmeleri gerekir.
Yirmilik diş çıkarken yer azlığı nedeniyle diğer dişlere basınç uyguluyorsa bu dişi çekmek daha sağlıklıdır.
Protez taktırmak isteyen kişiler için yirmilik dişler kontrole edilmelidir ve gerekli ise çekilmelidir.
Gömülü kalan yirmilik dişler kist oluşumuna sebep olabilir. Bu durumda çekmek gerekir.

Gömülü Diş Çekimi

Gömülü dişlerin dışarıda olan bir kısmı olmadığı için çekimi daha zor ve zahmetlidir. Çünkü dişin tutulacak olan bir kısmı yoktur. Damağı kesip içinden dişi çıkarmak gerekir. Bu da küçük bir çene cerrahisi operasyonu ile yapılmaktadır. işlem anestezi altında yapılmaktadır. Hasta hiçbir şey hissetmeyecektir, korkmaya gerek yoktur.
Hastaya lokal anestezi yapılır ve damak kesilerek açılır. Ulaşılan diş, köküyle birlikte çıkarılır. Dişe ait dokular temizlenir. Kök kanallarının ucu tıkandıktan sonra diş eti yerine yerleştirilir. Kesilen bölge dikiş ile yeniden kapatılır. Birkaç ay sonra o damakta hiç diş çıkmamış gibi her şey normale dönecektir.
Gömülü diş çekimi aslında basit bir operasyondur ancak yine de kişinin yanında refakatçisi olması onu rahatlatır. Dişin durumuna göre 30-90 dakika arasında sürer. Ameliyattan sonraki birkaç gün şişlik ve beslenme açısından zorlu geçebilmektedir.