Telsiz Diş Tedavisi (Ortodonti) için En Uygun Yaş

Telsiz Diş Tedavisi (Ortodonti) için En Uygun Yaş

Ortodonti Tedavisi İçin En Uygun Yaş

Ortodonti tedavisi için bilinenin aksine erken yaşta başlanması maliyet ve tedavi kolaylığı gibi birçok açıdan daha faydalıdır.
Anne ve babalar çoğunlukla ortodonti tedavisi için çocuklarının yaşının büyümesini beklemektedir. Oysa ki erken yaşlarda yapılan tedavi kolay ve hızlı bir çözüm olduğu kadar, maliyet açısından da avantajlıdır.

Ortodentik Muayene

Diş hekimine başvurduğunuzda ilk yapılması gereken işlem ortodentik muayenedir. Çocuk ve erişkin için kapsamlı bir şekilde çene yapısı, yüz ve dişlerinin incelenmesine ortodontik muayene denilmektedir. Çocukların düzenli diş kontrolleri veya sıklıkla diş çürükleri için başvurdukları diş hekimi muayeneleri içinde ortodontik muayene genellikle yapılmaz. Erken yapılan muayeneler sonucunda ortodontiste zamanında başvuru yapılabilir. Zamanında başvuru yapılan hastaların tedaviden faydalanabilme şansı daha yüksektir. Ergenlik yaşına girmeden yapılırsa, çocuklarda hem süt , hem de sürekli dişler mevcut olacağı için tedaviden alacağı yarar daha fazladır. Dişlerin konumları ve kapanışı için müdahele yapılabilmektedir.
Ortodontik muayene için en uygun yaşlar 6-7 yaş civarıdır. Herhangi bir şikayeti olmayan çocukların bile kontrol amaçlı bir kez muayenesi yapılmalıdır.

Ortodontik Muayene İçin Gerekli Durumlar

Çocuğunuz ağız ve diş yapısı ile ilgili bazı durumlar tespit etmişseniz, doktora başvurmak için daha erken davranmanız gerekmektedir.
– Alt veya çenenin normalden önce veya geride durması
– Dişlerin aşırı çapraz kapanması ve çapraşıklığı
– Sıklıkla burundan değil de ağızdan nefes alma durumu
– Parmak emme alışkanlığı
– Halk arasında dişleklik de denilen ön dişlerin normalden fazla dışa doğru çıkık olması
Özellikle dişlerin öne doğru çıkık veya fırlak olması durumunda bu dişler dış etmenlere karşı daha savunmasızdır. Normalde diş yapısı sayesinde alt ve üst dişler birbirinden destek alarak korunur. Fakat dişleklik durumunda spor sırasında veya oyun oynarken gelecek darbelere karşı üst dişler korunmasız kalırlar. Bu dişlerde kırılma, çatlama sık görülür. Bu gibi durumlarda tedaviye erken başlamak gerektiği için 9, 10 yaşını beklemeden mutlaka bir ortodontist tarafından çocuğunuzun görülmesi gerekmektedir. Ortodonti tedavisine ne zaman başlanması gerekeceğine doktorunuz karar vermelidir.

Ortodonti Tedavileri

Çocuğun yaşına, ortodontik problemine ve kendi anatomik yapısına göre damaklık veya diş teli uygulaması tercih edilir. İki tedavinin birlikte uygulandığı durumlar da bulunmaktadır.
Ortodonti tedavilerinde kullanılan damaklık uygulaması ile takıp çıkarılan aparatlar hem süt dişleri hem de kalıcı dişlerinin olduğu zamanlarda yapılabilmektedir. Genellikle 7-12 yaş arasında kullanılır.
Bir diğer uygulama olan diş telleri ise genellikle sabit dişlerin üzerine yapıştırılır. Diş teli tedavisi için başka bir sebep olmadıkça tüm süt dişlerinin dökülmesi ve kalıcı dişlerin çıkması beklenir. Yani 12 yaş civarında uygulama başlanabilir.
İki tedavi arasındaki zaman diliminde ise dişlerin gelişiminin izlendiği kontrol dönemine ise ortodonti uzmanı karar vermektedir. 12 yaş üzerindeki çocuklar için ilk etapta sabit tedavi önerilir.
Ortodontik muayene sonrasında ortodontik tedaviye ne zaman başlanması gerektiği kararı da hekim tarafından verilmektedir. Bazı durumlarda belirli zaman aralıklarındaki kontroller ile hasta izlenebilir, tedavi için en uygun zamanda ortodontik tedavi başlanabilir. Erken yaşlarda yapılan ortodontik muayene ile zamanında müdahele yapılıp, ileride oluşabilecek kalıcı hasarlar önlenmiş olur.
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?