Dolgu Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım?

Dolgu Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım?

Dişler zaman içinde yiyecek içeceklerden kalan maddeler ve yeterli bakımın yapılmaması gibi nedenlerle çürüyebilir. Bunun için dolgu tedavisi yaygın bir yöntemdir.

Dolgunun Amacı Nedir?

Diş dolgusu yaptırmak çürüyen dişin çürük bölümü yerine sağlıklı bir madde ekleyerek dişin sağlığını korumaya ve kaybını önlemeye yardım etmektir. Dolgu tedavisi yapılırken temel amaç, çürüğe neden olan bakterilerin yayılmasını önlemektir. Bunu yaparken öncelikle çürük bölge diş yapısından uzaklaştırılır ve daha sonra boş kalan kısma da tedavi uygulanır. Diş dolgusu genellikle başlangıç seviyesindeki ve orta seviyede ilerleyen çürüklerde yapılan bir tedavidir. Eğer ciddi seviyede çürüme varsa ve damar ile sinirlere kadar giden çürüme varsa bu durumda canlı dokuda bulunan çürüklerin giderilmesi için kanal tedavisi yapılır. Bu tedavi yöntemi daha çok uğraştıran bir durumdur. Ayrıca işlemden sonra dişin kararma riski vardır.

Dolgulu Diş Kırılırsa

 Diş dolgusu yapıldıktan sonra çok katı cisimlerle zorlanması halinde kırılma riski taşımaktadır. Dişle kabuklu çerez kırmaya çalışmak, şişe kapağı açmak gibi işlemler dolgunun kırılmasına neden olabilir. Bazı hallerde dolguyla beraber diş de kırılabilir. Çok sert bir işleme maruz kalan dişlerde bu durum görülebilir. Bu  durumda eğer kırılma sonrasında da hala diş kurtarılabilecek durumdaysa kurtarılır, eğer yeniden tedavi edilemeyecekse de çekim yapılır. Ancak diş kırılması sorun çıkaran bölümdür. Dolgu kırılırsa yeniden yerine getirilmesi mümkündür. Yani gelişigüzel bir şekilde diş çekilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Kırık Diş Dolgusuna Nasıl Uygulama Yapılır?

Diş dolgusunun kırılmasından sonra, kırık büyüklüğüne göre bir tedavi uygulanır. Dişin kırık bölgesi küçükse komposit dolgular hangi bölgede sorun varsa buraya yerleştirilir ve tedavi yapılır. Bu dolgular renk olarak dişle aynı görünümdedir. Yani gözle görülen bir durum olmaz ve kişiye rahatsızlık vermez. Bunun dışında daha büyük kırılmalarda implant tedavisine başlanabilmektedir. Çünkü kurtarılamayan bir bölüm vardır ve diş kaybı ile sonlandırmak gerekir. İmplant tedavisi ile yapay bir diş kökü yerleştirilerek  gerçek diş görüntüsü verilir.

Diş Dolgusu Düşme Nedenleri

Dolgunun kırılma  nedenleri sert cisimler dışında farklı nedenlerle de olabilir. Örneğin dolguyu yapan uzmanın yanlış işlem yapması  durumunda dolgu sonra kısa sürede kırılabilir. Dolgu maddesi dişe doğru biçimde uygulanmadıysa, tedavi devam ederken diş ile dolgu malzemesi arasında bir yabancı madde varsa sonradan kırılmalar olabilir. Bu yabancı maddeler yemek artığı, tükürük gibi sıralanabilir. Dolguda kırılma halinde en kısa sürede uzmana başvuru yapılmalıdır. Diş hekimine yapılan başvuruda  kırılma miktarına göre  tedavi uygulanacaktır. Ancak işin bu dereceye gelmemesi için önceden dikkatli davranmak ve hekiminizi de doğru şekilde seçmek kritik bir konudur. Alanında başarı kazanmış doktorlara yönelebilir ve  önceden araştırma yapabilirsiniz.  Dolgudan  sonra da dişi zorlamamak çok önemli bir detaydır.