İmplant Türleri Nelerdir?

İmplant Türleri Nelerdir?

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Darbe gelmesi, çürüyen dişin çekilmesi ya da yaş gibi nedenlerle eksilen dişlerin yerine gerçek diş görevi gören implantlar yerleştirilebilmektedir.

Her Eksilen Dişte Vida Eklenir Mi?

İmplant tedavisi genel olarak vida üzerine diş ekleme şeklinde yapılır. Ancak bu vidalar her eksilen dişe yerleştirilmek zorunda değildir. Bir vida ve iki üç diş bir arada kullanılabilir. Birden fazla diş eksilmesi varsa, genelde bir vida ile birkaç diş eklemesi şeklinde yapılır. İmplant vidasi titanyum malzemeden üretilmiştir ve bu malzeme diş eti ile bütünleşebilir. İmplantların birçok türü vardır.

Subperiostal İmplantlar

 Diş implantı çeşitleri yerleştirilen alan ve doku özeliklerine göre belirlenmektedir. Subperiostal implantlar cerrahi operasyon sonrası kemik açığa çıkarılması ve sonra bu kemikten ölçü alınması, bu şekilde hazır duruma getirilmesi işlemini kapsar. İnce metal alaşımlarından üretilen bu implantlar kafes şeklindedir ve kemik üzerine doğrudan yapılır. Alveoler kemik üzerine yerleştirilmesi ile bilinmektedir. Diş etinden ağıza doğru çıkan post vardır. yiyeceklerin çiğnenmesi sırasında gücü kemiğe yayar. Kemiğe yerleşim sonrasında etrafı bağ dokusu ile kaplanır ve bu şekilde işlev görür.  Bu tür implantların kullanımı genelde endostal implantı yerleştirmeye  uygun oılmayan zeminler için değerlendirilir.

Endosseöz Implant Türleri

 Kemik içine yerleştirilen bir implant türüdür. Bu şekilde kemikle birlikte yapı ve işlev olarak görev görür. Vida  ya da silindir görünümlü olabilmektedir.

Transmanibular İmplantlar

 Özellikle alt çene kısmına uygulanan implant türlerindendir. Bu bölgede kemik boyu tam yetmezse desteği artırmak için kullanılır. Sadece bir bölgeye kullanılması ve de başarı oranınının düşük  olması nedeniyle çok tercih edilmez.

Diğer Çeşitler Nelerdir?

İmplant türleri  içerisinde diğer  sıralama şöyle devam edilebilir: İntramukozal İmplantlar, blade implant endodontik implantlar şeklinde devam eder. Bu son implant türü zayıf dişleri sabitleştirmek için kullanılır.
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?