Diş Kırılması Probleminde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş Kırılması Probleminde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş kırılmaları en sık rastlanan problemlerden bir tanesidir. Yetişkinlerde de rastlanabilen bu problem daha çok çocuklarda görülmektedir. Oyun çağındaki çocuklar görülen düşmeler diş kırılması problemine yol açabilmektedir. Eğer çocukta bu tarz bir diş kırılması problemi oluşması beklemeden bir diş hekimine ya da acil servise başvurulmalıdır. Böylece erken müdahale ile tedavi sürecinin çok daha başarılı bir şekilde tamamlanması mümkündür.
Çocukta diş kırılması problemi dışında herhangi bir problem yok ise yalnızca diş hekimine başvurulması yeterli olacaktır. Bu süreçte doğru adımları izlemek büyük önem kazanmaktadır. Özellikle kırılan diş kalıcı diş ise kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve dişin tedavisi sağlanmalıdır.
Bu süreçte dişin korunması ve sağlık kuruluşuna gidene kadar yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler şunlardır;
– İlk olarak diş ılık su ile durulanmalıdır. Dişin kökü kalmış ise kesinlikle ellenmemeli ve olduğu yerde bırakılmalıdır.
– Yıkanan diş kurutulmamalı ve nemli kalması sağlanmalıdır. Kopan ya da kırılan diş yerine konabiliyorsa konmalı ve orada tutulmalıdır.
– Eğer böyle bir imkan yok ise bir kaba bir miktar süt doldurulmalı ve kopan diş bu sütün içerisinde muhafaza edilmelidir.
Bu ve bunun gibi detaylara dikkat edilmesi dişin tedavisi noktasında büyük farklar yaratacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken tek şey diş kırıldıktan sonra yapılması gerekenler değildir. Diş kırılmadan önce buna engel olmak ve önlem almak mümkündür. Çocuk çok hareketli ise bir diş koruyucu kullanılması tavsiye edilmektedir.
Bunun yanı sıra araba kazalarının çocuğu etkilememesi için kemer kullanımı kesinlikle ihmal edilmemelidir.
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?