Çocuklar Neden Kalsiyuma İhtiyaç Duyarlar

Çocuklar Neden Kalsiyuma İhtiyaç Duyarlar

Çocuğunuzun beslenme programında mutlaka bulunması gereken besinlerden biri de kesinlikle kalsiyumdur. Kalsiyum çocukların kemiklerinin, dişlerinin ve eklemlerine oldukça yarar sağlamaktadır. Mutlaka ve mutlaka tüketilmesi gerekir.

Kemik Gelişimi İle Kalsiyum Arasındaki Bağ

Kalsiyum, iskeletimiz için vazgeçilmezdir. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun yaklaşık olarak %99’unun kemiklerimiz ve dişlerimizde bulunduğu bilinmektedir. Çocukluk dönemindekiler için çok daha önemli olmasının sebebi o dönemde bulunan çocukların kemiklerinin gelişme dönemi olması ve ne kadar çok kalsiyum tüketilirse o kadar güçlü kemiklere sahip olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca bu dönemde tüketilen kalsiyum vücut tarafından daha faydalı bir şekilde emilmektedir.

Yaşa Göre Kalsiyum Miktarı

  • 0-6 ay arası günde 360 mg
  • 6-12 ay arası günde 540 mg
  • 1-10 yaş arası günde 800 mg
  • 11-18 yaş arası günde 1000 mg

tüketilmelidir.

Kalsiyumun gelişimi etkileyebilmesi için ayrıca D vitamini de gerekmektedir. Bu temel vitaminlerden olan D vitamini de vücudun kalsiyumu iyi bir şekilde emebilmesini sağlar. Çocuklar D vitaminini güneş ışığından takviyeli süt ve süt ürünleri ile yumurta sarısı ve ayrıca ciğerden alabilir.

Kalsiyum İçeren Zengin Besinler

Bitkiler ve baharatlar, peynir, susam, tofu ve badem, keten tohumu ve tabi ki sütte bolca kalsiyum bulunmaktadır.

Fazla Kalsiyumun Zararı Olur Mu?

Her şeyin olduğu gibi kalsiyumun da fazlası zarardır. Böbrek taşı ve böbrek hasarına yol açabilmektedir. Fazla kalsiyum tüketiminin vücutta oluşturduğu zararları antibiyotikler ve hipotiroid ilaçları gibi hekiminizin de önereceği ilaçlarla önleyebilirsiniz.
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?