Çocuklar İçin Diş Teli Kullanımın Gerekliliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklar İçin Diş Teli Kullanımın Gerekliliği Nasıl Anlaşılır?

Soru: Diş teli gerektiren durumlar nelerdir?

Cevap: Çocukta doğuştan var olan diş boşluğu ya da bozuklukları diş teli uygulamasını gerektiren durumların başında gelmektedir. Bu noktada erken müdahale edilmesi dişlerin büyük oranda düzeltilmesini sağlayacaktır. Çocuğun dişlerinde bu tarz problemler görülüyor ise mutlaka bir diş hekimine başvurulmalı ve tedaviye ne zaman başlanacağı öğrenilmelidir.

 Soru: Diş teli ihtiyacının sebebi nedir?

Cevap: Diş teki ihtiyacı çeşitli problemlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
Örneğin;
– Sürekli olarak yanak ısırması problemi yaşanması
– Çeneden ses çıkması problemi
– Birbirlerinin üzerine doğru büyüyen dişler bu problemlerden sadece bir kaçıdır. Bu gibi durumlarda birçok diş hekimi diş teli uygulamasını önermektedir.

 Soru: Diş tellerinin faydası nedir?

Cevap: Diş teli uygulaması dişlerde var olan birçok problemin giderilmesine yardımcı olacaktır. Uygulamanın çözümlediği en popüler problemler şunlardır;
  •   Dişlerde yaşanan çarpık ve bozuk görünüm
  •   Eksik diş problemi
  •   Çene bölgesine yaşanan problemler
Bu ve bunun gibi daha birçok problemi çözüme kavuşturan diş teli uygulaması son derece gerekli ve önemli uygulamalardandır.

 Soru: Diş teli için en ideal yaş nedir?

Cevap: Diş teli en ideal dönem birçok kişide farklılık göstermektedir. Çok küçük olan çocuklara diş teli takılması tavsiye edilememektedir. Bunun için en ideal dönem 8 yaş ve sonrasıdır. Bunun sebebi tel uygulaması için kalıcı dişlerin çıkmasının beklenmesidir. Bu sebeple yaş aralığı her çocukta farklılık gösterecektir.