Diş Problemlerinde Çekilen Röntgen Anne Adayları İçin Zararlı mı?

Diş Problemlerinde Çekilen Röntgen Anne Adayları İçin Zararlı mı?

Diş Problemlerinde Çekilen Röntgen Anne Adayları İçin Zararlı Mı?

– Hamilelik dönemi son derece hassas olan dönemlerden bir tanesidir. Bu tarz dönemlerde bebeğin sağlığına zarar gelmemesi için belli başlı ilaçlar dışında diğer birçok ilaç kullanılmamalı ve birçok faktöre dikkat edilmelidir. Fakat bu durum diş tedavileri noktasında kafa karışıklığına yol açmaktadır. Bununla ilgili net bir kural belirlenmemiştir.
– Diş problemlerinde uygulanan tedaviler için birçok hastaya uygulanan bölgesel yani lokal anestezinin kullanılıp kullanılamayacağı anesteziyi üreten firmaya bağlı olarak belirlenmelidir.
– Hamile olan hastalar ile ilgili olumsuz anlamda bir uyarı yapılmamışsa kullanılmasına bir sakınca görülmemektedir.
– Böylece hasta daha az ağrı yaşayacak ve bu durum kişinin stres seviyesini etkileyecektir.
– Bunun yanı sıra ağrı kesici kullanımında da dikkatli olunması gerekmektedir. Prospektüste yazanlar detaylı olarak incelenmelidir.
– Fakat en merak edilen nokta gebelikte röntgen çekimidir. Radyasyon ile uygulanan bu işlem anne adayları için tavsiye edilmemektedir. Uygulama esnasında verilen radyasyon seviyesi çok yüksek değildir. Fakat gene de bu işlemin doğum sonrasına ertelenmesinde yarar görülmektedir.
– Bu tarz radyasyonların bebeğe ne denli zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu noktada uygulamanın yapıldığı dönem ve radyasyonun oranı büyük önem taşımaktadır.
– Diş tedavilerinde uygulanan röntgen çekiminde çok düşük miktarlarda radyasyon uygulanmaktadır.
– Fakat diğer tedavilerde uygulanan radyasyon oranları çok daha fazla olabilmektedir. Örneğin; 5 rad miktarında bir radyasyon kişiye zarar vermeyecektir.
– Hamile kadınlarda bu tarz röntgen çekimi hangi probleme bağlı olursa olsun dikkatle gerçekleştirilmeli ve mümkünse yapılmamalıdır.
– Risk çok küçük bile olsa yapılması tavsiye edilmemektedir. Bu noktada o tarz röntgen işlemlerin yapıldığı çalışma odalarından bile uzak durulması gerekmektedir.
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?