20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Yirmili yaşlarda çıkması nedeniyle yirmilik diş olarak adlandırılan arka dişler, görünürde diğer dişlerle aynı iken, yapısı itibariyle daha dayanıksız olan dişlerdir. Bu dişlerin çıkış süreci de çıktıktan sonra kullanılması da oldukça sorunludur. Çünkü bu dişler çıkarken diğer dişleri sıkıştırabilir, yamuk çıkabilir, hatta gömük kalabilir. Tüm bunlar ise diş ağrısı anlamına gelmektedir. Düzgün olarak çıkan dişler ise maalesef çok uzun ömürlü olmamaktadır.

Yirmilik Diş Ağrısının Belirtileri

Yirmilik diş oluşmaya başladığında damakta beyazlık ve sertlik oluşur. Damakta hassasiyet oluşmaya başlar. Diş, eti delip çıkana kadar diş eti ağrıları yaşanmaktadır. Diş tamamen çıkana kadar bu ağrılar ve hassasiyetler normaldir.
Yirmilik diş ağrısı tipik diş ağrılarından biraz daha farklıdır. Diş ağrısı, baş ağrısı, çene ağrısı gibi belirtiler olabilmektedir. Bazı kişilerde ise hiç haberi olmadan yirmilik diş çıkmaktadır. bu kişilerde genellikle damak yapısı uygundur ve ağızda yeni diş için yer bulunmaktadır.
Yirmilik dişiniz sorunlu şekilde çıkıyorsa çektirmek iyi bir karar olabilir. Sağlıklı şekilde çıkan yirmilik dişi ise çürüyene kadar kullanabilirsiniz. Yani yirmilik diş illa ki çektirilmelidir gibi bir kural yoktur. Bu durum kişiye göre değişir ve en doğru kararı diş hekiminiz verecektir.

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yirmilik dişler çıktıkları süreçte ve çürüdükleri zaman ağrı yapan dişlerdir. Hasta genellikle dayanılmaz ağrı hissedene kadar hekime başvurmaz. Yirmilik dişler zaten dayanıksız oldukları için de kurtarılmaları pek mümkün olmaz. Genelde çekilmeleri ile süreç sona erer.
Diş ağrınız başladığı zaman şiddetlenmeden önce, bir takım önlemler alarak hemen doktora başvurmalısınız. Çünkü diş ağrısı nasıl geçer sorununun en kesin cevabı tedavidir. Aksi takdirde bu ağrı yakanızı zor bırakacaktır. Ancak doktora gidene kadar dişinizi fırçalamak, tuzlu suyla gargara yapmak, sarımsak kompresi uygulamak, kuru karanfili çiğneyerek ağrılı yere bastırmak, pamuk ile karanfil yağı koymak gibi kolay yöntemler deneyebilirsiniz.

Dr. Burak BÜYÜKTÜRK

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
👋 Merhaba! Nasıl yardımcı olabilirim?