Diş estetiğinde bonding- estek dolgular

Diş estetiğinde bonding- estek dolgular

Hepimizin hayali sıralı, düzgün, lekesiz, beyaz dişlere sahip olmak. Bunun için birçok yöntem var. Tel tedavilerinden, seramik kaplamalara kadar birçok yöntemle çok daha güzel dişlere sahip olabilirsiniz.
Bu yöntemler arasında en hızlı ve ekonomik olanı ise bonding yani estetik kompozit dolgu uygulamalarıdır. Son zamanlarda bonding (yapıştırma, bağlama) adıyla yaygınlaşmış olsa da uzun yıllardır uygulanan beyaz kompozit dolguların, ön dişlerde olan bozukları düzeltmede kullanılmasıdır.
Diş aralarındaki boşlukların (diastema) kapatılması,
Diş boylarının uzatılması,
Diş kırıklarının tamiri,
Dişteki şekil bozukluklarının (kama şekilli diş gibi) düzeltilmesi gibi birçok problem bu yöntemle tedavi edilebilir.
Eski siyah dolguların değiştirilmesi, diş aralarındaki çürüklerin tedavi edilmesi için de bu yöntem kullanılmaktadır. Görünür alandaki bu tedaviler de hem ağız sağlığı açısından çok önemlidir hem de gülüş estetiğinin bir parçasıdır.
En büyük avantajı birçok vakada tek seansta işlemin bitirilmesidir. Bazı durumlarda ise, örneğin diş boylarının uzatılması gibi, bir ön hazırlık aşaması gerekebilir.
Bir diğer avantajı da diş yüzeyinde herhangi bir kesme işleminin olmamasıdır. Birçok vakada dişe herhangi bir işlem yapılmadan estetik dolgu uygulanabilir.
Diğer estetik uygulamalara göre daha ekonomik olması ise bir başka avantajıdır.
Bu işlemin çok fazla dezavantajı yoktur. Kırılmaya karşı çok fazla dayanıklı değildir. Bir dezavantajı ise zamanla renginde değişiklik olabilir.