Endodonti (Kanal Tedavisi)

Gülüş TasarımıDiş en dışta mine tabakası, onun altında dentin tabakası ve en içte dişe canlılığını veren pulpa odası denilen kısımlardan oluşur. Pulpa kısmında sinirler ve damarlar bulunur ve bu kısım kök ucuna kadar devam eder.

Pulpa kısmına herhangi bir nedenle mikroorganizmalar ulaşırsa ve pulpitis denilen pulpa iltihabına neden olur ve bu durum ağrılara, hassasiyete sebep olur.

Dişte uzun süre tedavi edilmeyen çürükler, tedavi edilmeyen dişeti hastalıkları, diş üzerine gelen herhangi bir travma pulpanın enfekte olmasına sebep olabilir.

Bu durumda enfekte olan pulpa dokusunun temizlenmesi gerekir. Özel aletlerle ve dezenfektan solüsyonlarla yapılan temizleme işlemine kanal tedavisi denilmektedir. Pulpa odası ve kanalın içi temizlenip dezenfekte edildikten sonra özel bir dolgu malzemesi ile boşluk bırakılmayacak şekilde doldurulur. Dişin ağızda görünen kısmı ise dolgu malzemeleriyle ya da porselen kaplamalarla restore edilerek tedavi tamamlanır.

Tedavi enfeksiyonun boyutuna göre bazen tek seansta bazen de birkaç seansta tamamlanır. Tedavi sonrası birkaç gün dişte hafif bir ağrı olabilir, özellikle üzerine basınca rahatsızlık hissedilebilir. Kanal tedavisi sonrası bu ağrılar normal kabul edilir ve birkaç gün içinde ağrı kendiliğinden geçer.

BUY NOW