Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma İşlemi

Estetik uygulamalarda en çok uygulanan yöntemlerden birisidir.  Dişler birçok sebeple sararabilir. Tüketilen gıdalar (çay, kahve, sigara vb.) sebebiyle, yaşlanma nedeniyle ya da genetik olarak dişler koyu renkli olabilir. Beyazlatma yöntemi dişlerin üzerindeki lekelerin temizlenmesinden öte dişlerin ana renginin birkaç ton açılması işlemidir.  Ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki şekilde uygulanabilir.  Bazı durumlarda ise her iki yöntem birlikte uygulanır.Ofis tipinde işlem hekim tarafından uygulanır. Özel beyazlatma solüsyonları ve özel ışık cihazı (lazer ya da yüksek ışın kaynağı) ile beyazlatma işlemi gerçekleşir.  İşlem sırasında dil, dişeti, yanak gibi yumuşak dokular korunmalıdır. İşlem  yaklaşık 45 dk-1 saat sürmektedir.  Dişlerin beyazlama şekline göre bazen 1 seans bazen birkaç seans işlem uygulanabilir.

Ev tipinde ise kişinin dişlerine özel olarak plaklar hazırlanır. Hastalar evde bu plakların içerisine beyazlatıcı solüsyonu yerleştirerek işlemi evde uygular.  Kullanılan solüsyonun özelliklerine göre günde 4-6 saat uygulanır. Evde uygulanan solüsyonların konsantrasyonu düşük olduğu için istenilen beyazlığa daha uzun sürede ulaşılır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Diş beyazlatma işlemi dişlere kalıcı zarar veren bir işlem değildir. İşlemin uygulandığı dönemde dişlerde hafif hassasiyete sebep olabilir.  Hassasiyetin fazla olduğu durumlarda tedavi tamamlanmadan son verilmelidir.  Kısa bir süre sonra dişlerdeki hassasiyet geçecektir.

Ofis tipi uygulandıktan sonra iki hafta kadar, ev tipinin uygulandığı dönemde de uygulama süresi boyunca ve yine uygulama sonrası 1 hafta kadar sigara, renkli içecek (çay, kahve, kola, vişne suyu, kırmızı şarap vb.) ve yiyeceklerden (çok salçalı yemekler) uzak durulmalıdır. Dişler daha dikkatli temizlenmelidir. Bu dönemde dişler renklenmeye daha açıktır ve daha kolay etkilenir.  Mümkün olduğunca renksiz ve beyaz gıdalar tüketilmelidir.

BUY NOW