Çocuklarda Ortodontik Tedavi

“Çocuklarımız bizim geleceğimiz.
Güzel bir gülümseme, çocuklarımızın toplum içinde özgüvenlerinin artmasına, sosyalleşmesine ve daha başarılı bireyler olmasını sağlar.”
Dr. Burak Büyüktürk
Ortodonti Uzmanı

Çocuğumun dişlerini ilk ne zaman ortodonti uzmanına muayene ettirmeliyim?

Ortodontik tedavi (telli tedavi) çoğunlukla çocukluk çağında yapılan bir tedavidir. Çocuklarının dişlerinde veya çenelerinde bir problem olduğunu gören anne veya baba en yakındaki bir ortodonti uzmanına çocuğunu muayene ettirmelidir. İlk ortodontik muayene üst ve alt daimi kesiciler sürdüğünde (ortalama 7-8 yaş)  yapılmalıdır. Bu dönemde teşhis edilen problemler küçük müdahalelerle düzeltilmekte ve ileride ortaya çıkabilecek daha büyük problemlerde önlenmiş olunacaktır.

Çocuğumun çenesi önde veya geride ne yapmalıyım?

Çene kaynaklı problemler genelde genetik geçişlidir. Alt çenesi önde veya geride ya da bunun tam tersi üst çenesi önde ya da geride olan çocuklarda en yakın zamanda tedaviye başlanması gerekmektedir. Büyümenin daha fazla olduğu ergenlik çağı öncesi ve ergenlik çağı (ortalama 8-13 yaşları arasında) daha etkili ve başarılı sonuçların alındığı dönemdir. Bu dönemde müdahale edilmeyen çocuklarda ileri ki yaşlarda(18 yaşından sonra) çenelerin ideal konumlarına getirilmesi için çene ameliyatları (ortognatik cerrahi) yapılması gerekmektedir.

Çocuğumun dişleri çarpık-çapraşık ne yapmalıyım?

Çapraşık dişler ortodontik vakaların büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ortodontik tedavide kullanılan diş telleri ile çapraşık dişlerin düzeltilmesi oldukça kolaydır.  Dişlerin düzgün sıralanması estetik olarak güzel bir gülüşün oluşmasını sağlar. Bu da bireyin toplum içinde daha rahat sosyalleşmesini, özgüveninin artmasını ve daha başarılı olmasını sağlar. Ayrıca düzgün sıralanmış dişler, diş taşı , plak, tartar oluşumunu azaltarak diş ve diş eti sağlığının korunması açısından önemlidir.

Diş teli ne zaman takılır?

Diş telinin takılması için herhangi bir yaş yoktur. 7’den 70’e her yaşta diş teli takılabilir. Fakat çocuklarda tedavi süresi erişkinlere göre daha kısa sürmektedir. Çocuklarda diş teli için en uygun ortalama yaş 12’dir. Bu ikinci azıların ağız içine sürme zamanıyla hemen hemen aynı döneme denk gelmektedir.

Takıp çıkartmalı apareyler (damaklıklar) ne için kullanılır, kullanılması zorunlu mudur?

Erken dönemde yakalanan ortodontik problemlerin daha kolay ve daha hızlı düzeltilmesi, ilerde oluşacak ortodontik problemin önlenmesi, çenelerin birbirlerine göre olan konum bozukluklarında (örn: çenenin önde veya geride olması) ya da ortodontik tedavi sonrası elde edilen tedavi sonucunun pekiştirilmesi için apareylerden (damaklıklardan) faydalanılmaktadır. Bu apareylerin doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması çok önemlidir. Bu apareyler sayesinde ilerde belki de diş telinin takılmasına gerek kalmayabilir ya da yapılan bu müdahale ile diş teli takma süreniz kısaltılabilir. Tedavisi bitmiş olan hastalarda ise tedavi sonucunuzun uzun yıllar kalması için bu apareylerin belli bir süre kullanılması gerekmektedir.

BUY NOW